Cvičte, stravujte sa, a doprajte si zaslúžený zdravý spánok
1. Držte sa časového rozvrhu
Bez ohľadu na to, ako a koľko spíte, pokúste sa každý deň vstať v rovnakom čase. Ak sa budete snažiť cez víkend dospať zameškané hodiny z týždňa, potom v pondelok sa Vám bude vstávať ešte horšie. Dôležité je zaspávať každý večer v tom istom čase.
2. Doprajte si slnko!
Aby ste zabránili narušeniu svojho biorytmu, strávte aspoň 2 hodiny denne na slnku alebo aspoň na dennom svetle (ak je zamračené). Mnohí ľudia počas dňa takmer vôbec nevyjdú von z domu alebo z kancelárie. Dajte si na to pozor a pokúste sa každý deň absolvovať cca hodinkovú prechádzku na čerstvom vzduchu – ešte pred západom slnka.
3. Cvičte!
Fyzická aktivita tesne pred spánkom sa neodporúča. Ale ak si zacvičíte trošku skôr, Vaše telo sa príjemne unaví. Vďaka tomu bude Váš spánok hlboký a nerušený. Ideálne je cvičiť pravidelne aspoň 3-krát do týždňa.
4. Nejedzte pred spaním
Večerať by ste mali zhruba o 17:30. Keď pôjdete spať so strávenou potravou, Váš žalúdok si bude môcť lepšie oddýchnuť a nebude Vás počas noci zobúdzať. Zároveň predídete páleniu záhy počas spánku.
5. Dajte si horúci kúpeľ
Oddych vo vani s horúcim kúpeľom zvýši Vašu telesnú teplotu a následne, keď vyleziete z vane, sa teplota zníži. Toto jebiologický znak pre naše telo, že treba spať.
6. Urobte si rituál
Každý večer pred tým, ako pôjdete spať, si urobte svoj malý rituál. Keď ho budete pravidelne opakovať, Vaše telo sa naučí, žeako náhle začnete rituál vykonávať, prišiel čas spánku. Zaspíte ľahšie a rýchlejšie. Ideálnym rituálom je napríklad počúvanie hudby so zavretými očami alebo čítanie knihy a pod.
7. Choďte spať v správnom čase
Ľudské telo je naprogramované tak, že oddych si žiada v čase medzi 22:00 – 6:00. Pokúste sa každé ráno vstať o 5 minút skôr. Večer sa Vám potom lepšie a rýchlejšie zaspí.
8. Večer nepite veľa tekutín
Aby ste sa vyhli častému nočnému vstávaniu kvôli malej potrebe, zhruba 2 hodiny pred spaním už nič nepite. Časté vstávanie počas noci naruší Váš spánok a zníži jeho kvalitu. Ráno sa nebudete cítiť oddýchnutí.
9. Dajte si rukavice a ponožky
Vďaka tomu sa rozšíria žily a cievy v rukách a nohách, čo Vám pomôže ľahšie zaspať. Krv bude cez rozšírené cievy prúdiť priamo pod kožu a tam sa ochladí. Keď sa vráti do vnútorných orgánov, zníži telesnú teplotu Vášho tela a tak rýchlejšie zaspíte.
10. Teplota v spálni
V miestnosti, kde spávate, majte vždy nízku teplotu. Aby Vám nebola zima, poriadne sa zakryte paplónom, ale dbajte na to, aby bol vzduch v spálni chladný.
11. Vyhnite sa prehadzovaniu v posteli a “čakaniu” na zaspanie
Znie to možno trošku hlúpo, ale výskumy naozaj dokázali, že čím dlhšie sa prehadzujeme v posteli, tým nepokojnejší spánok potom máme. Ak nemôžete zaspať, vstaňte z postele, choďte do inej miestnosti a skúste si chvíľu čítať alebo počúvať hudbu. Po chvíli sa opäť vráťte do postele a skúste zaspať.
12. Nesústreďujte sa na to, že nemôžete zaspať
Namiesto toho, aby ste sa neustále prehadzovali v posteli a sledovali hodinky, pokúste sa urobiť opak – otvorte oči, pozerajte na stenu a pokúste sa rozkázať svojmu mozgu, aby nezaspal. Zvyčajne tento systém funguje – keď niečo nechceme, stane sa to. A tak môžete zaspať rýchlejšie ako by ste čakali.