Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Odmietnuť všetko môžete tu.

NOVINKY

arr3Nová akcia matracovOd septembra sme si pre Vás pripravili novú akciu matracov. Akciové produkty nájdete v kategórii... arr3Na rok 2021 máme pripravené nové produktyTěšíme sa na Váš záujem a veríme, že oceníte našu ponuku aj v roku 2021.... arr3Matrac DreamLux ste si vyberali najčastejšie.V roku 2021 ste si najviac vyberali matrac DreamLux. Ďakujeme a prajeme Vám hrejivé sny!...

TOVAR V AKCII

Naša cena 202,00 €
Naša cena 134,00 €
Naša cena 321,00 €

NAJPREDÁVANEJŠÍ

Naša cena 299,00 €
Naša cena 571,00 €
Naša cena 54,90 €

ANKETA

Preferujete zdravý spánok?

Áno 41% Celkom áno 21% Nie príliš 18% Vôbec 20%

 

 


BLOG » Zaujímavosti o spánku » "Jet lag" - pásmová choroba
Jet lag - pásmová choroba

 

JET LAG - pásmová choroba, ktorá môže byť sprevádzaná ospalosťou

Je treba si uvedomiť, že prispôsobenie sa na nové časové pásmo môže trvať aj niekoľko dní. Ak sa chystáte byť preč len pár dní, je určite lepšie držať sa pôvodného spánkového režimu, ako si niekoľko krát v krátkom slede meniť biologické hodiny a celý spánkový režim. Cestovanie na východ vo všeobecnosti  pôsobí vážnejšie problémy, než cestovanie na západ, pretože pri cestovaní na východ sa bude váš deň skracovať a vaše biologické hodiny sa lepšie prispôsobujú na predlžovanie ako na skracovanie dňa.

Na šťastie existuje pár trikov, ktoré pomáhajú uľahčiť “jet lag”, najmä ak sa chystáte v danej destinácii stráviť viac ako pár dní.

  • Snažte sa upraviť biologické hodiny. Počas 2 – 3 dní pred odletom si doprajte dostatok spánku. Môžete urobiť drobné zmeny v spánkovom pláne. Napríklad ak cestujete na západ posúvajte čas prebudenia postupne po 20 až 30 minútových intervaloch na neskôr. Ak cestujete na východ,  vstávajte o 10 až 15 minút denne skôr po dobu niekoľkých dní. Klesajúce vystavenie svetlu pred spaním a zvýšenie osvitu v čase prebúdzania  Vám pomôže lepšie si na tieto zmeny zvyknúť.
  • Keď prídete na dané miesto snažte sa tráviť čo najviac času vonku, vaše telo sa vzhľadom na okolnosti (slnečný svit, mesačný svit atď.) ľahšie prispôsobí a nastaví na aktuálne časové pásmo.
  • Vyhnite sa alkoholu a kofeínu. Hoci to môže byť lákavé vypiť si na odbúranie stresu z cestovania a ľahšie zaspanie ale efekt je úplne opačný v momente keď jeho účinky na organizmus začnú vyprchať,  prebudíte sa neodpočinutý a podráždený. Kofeín vám pomôže vydržať hore dlhšie, tiež vám ale môže sťažiť zaspávanie v čase, keď jeho účinky ešte nevyprchali a vy už ste pripravený ísť spať. Preto je najlepšie používať kofeín hlavne ráno a v priebehu dopoludnia, nikdy nie popoludní.
  • Melatonín  je to hormón, ktorý mozgu a telu dáva signál, že je čas spať.  Tento hormón už je dokonca  k dispozícii v lekárňach ako voľne predajný doplnok a zvykne sa používať na liečbu pásmovej choroby. Pri užívaní melatonínu počas krátkeho obdobia niekoľkých dní sa považuje za bezpečný, jeho účinnosť je však sporná a bezpečnosť pri dlhodobom užívaní nejasná.

NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV