Pre základnú funkčnosť, spríjemnenie používania webu, analytické účely a v prípade udelenia súhlasu aj na účely cielenia reklamy využívame súbory cookies. Nastavenie vlastných preferencií cookies môžete kedykoľvek upraviť odkazom v spodnej časti stránok.

Odmietnuť všetko môžete tu.

NOVINKY

arr3Nová akcia matracovOd septembra sme si pre Vás pripravili novú akciu matracov. Akciové produkty nájdete v kategórii... arr3Na rok 2021 máme pripravené nové produktyTěšíme sa na Váš záujem a veríme, že oceníte našu ponuku aj v roku 2021.... arr3Matrac DreamLux ste si vyberali najčastejšie.V roku 2021 ste si najviac vyberali matrac DreamLux. Ďakujeme a prajeme Vám hrejivé sny!...

TOVAR V AKCII

Naša cena 229,00 €
Naša cena 369,00 €

NAJPREDÁVANEJŠÍ

Naša cena 247,00 €
Naša cena 49,90 €

ANKETA

Preferujete zdravý spánok?

Áno 42% Celkom áno 22% Nie príliš 18% Vôbec 19%

 

 


BLOG » Zdravý spánok » Chrápanie? Chrápanie!
Chrápanie? Chrápanie!

 

Chrápanie nie je len nepríjemné, ale aj na niečo upozorňuje !

 

Málokto vie, že časté a hlasné chrápanie sa môže podpísať pod spánkové apnoe a môže zvýšiť riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení a cukrovky. Chrápanie môže tiež viesť k pocitu únavy a ospalosti a poruchám výkonnosti počas dňa.

Chrápanie je spôsobené zúžením alebo čiastočným upchatím dýchacích ciest na zadnej strane úst, nosa alebo hrdla. Výsledkom je turbulencia vzduchu, ktorá rozvibrováva mäkké tkanivo v hornej časti dýchacích ciest čo spôsobuje hlučné chrápanie. Toto zúženie môže byť spôsobené tým, že mäkké tkanivo na podnebí, jazyk, a krk sa uvoľnia počas spánku ale aj alergiami a alkoholom. Čím má človek väčšie tkanivo na mäkkom poschodí (vnútorná, vrchná časť úst až po zadnú stranu krku), tým je väčšia pravdepodobnosť, že bude počas spánku chrápať. Alkohol alebo sedatíva tiež spôsobujú uvoľnenie tkanív v krku a ústach. Prieskumy ukazujú, že približne polovica všetkých dospelých chrápe a 50 % z nich ešte k tomu veľmi hlučne a často.

Nie každý kto chrápe má aj spánkové apnoe, ale ľudia, ktorí majú spánkové apnoe  obvykle hlasno a často chrápu.  Spánkové apnoe je závažná porucha spánku, ktorej charakteristickým znakom je hlasné a časté chrápanie, zástavy dychu alebo plytké nádychy počas spánku. Kvôli chrápaniu musíte vynaložiť väčšie úsilie na dýchanie a to znižuje kvalitu vášho spánku a vedie k mnohým zdravotným problémom. Jedna štúdia zistila, že ľudia, ktorí chrápu 6 – 7 nocí týždenne sú s dvakrát vyššou pravdepodobnosťou na druhý deň viac ospalý a unavený ako tí, ktorí nechrápu. Hlasité chrápanie tiež môže narušiť partnerské vzťahy, najmä ak spôsobuje, že partneri musia spať v oddelených spálňach. Okrem toho chrápanie zvyšuje riziko cukrovky a srdcových ochorení. Iná štúdia zasa zistila, že výskyt cukrovky je dvakrát vyšší u žien, ktoré chrápu ako u tých, ktoré nechrápu. Ďalšie výskumy ukazujú, že pravidelné chrápanie zvyšuje celoživotné riziko vzniku vysokého krvného tlaku, srdcového zlyhania a mŕtvice.

Asi jedna tretina všetkých tehotných žien začne chrápať po druhom trimestri, chrápanie v tehotenstve môže byť spojené s vysokým krvným tlakom čo môže mať negatívny vplyv na vývoj a rast vášho dieťaťa. Preto o chrápaní informujte vášho lekára, ktorý by mal pozorne sledovať váš krvný tlak a predísť tak možným problémom. Vo väčšine prípadov chrápanie a s tým súvisiace problémy s krvným tlakom prestanú po pôrode.

Až 10 – 15 percent malých detí má zväčšené nosné a krčné mandle a chrápu pravidelne. Niekoľko štúdií poukazuje na to, že deti, ktoré chrápu (s alebo bez spánkového apnoe) majú v škole horšie výsledky testov ako deti, ktoré nechrápu, súvisí to s kvalitou spánku, ktorá má vplyv na pamäť a sústredenie. Pozoruhodné je, že chrápanie je spojené s väčším poklesom IQ, než u detí s vysokou hladinou olova v krvi. Štúdie naznačujú, že aj keď sa spávanie po liečení chrápania u detí zlepšuje, horšie výsledky v škole môžu pretrvávať, pretože chrápanie má trvalé účinky na mozog. Svoje dieťa by ste mali zobrať k lekárovi ak: chrápe nahlas a často tri až štyrikrát týždenne, ak má zástavy dychu počas spánku, ak existujú náznaky hyperaktivity alebo dennej ospalosti, nedostatočných školských výkonov, alebo má pomalší než očakávaný vývoj. Chirurgické odstránenie nosnej mandle a krčných mandlí u detí  z pravidla vylieči chrápanie aj všetky súvisiace spánkové apnoe. Táto operácia je spojená so znížením hyperaktivity a zlepšením schopnosti venovať pozornosť a to aj u detí, ktoré nejavili žiadne známky spánkového apnoe pred operáciou.

Na liečenie chrápania u starších detí a dospelých môžu byť použité aj menej invazívne opatrenia. Tieto opatrenia zahŕňajú zníženie telesnej hmotnosti, obmedzenie užívania tabakových výrobkov, spanie na boku,  dvíhanie hlavy počas spánku, liečenie chronickej zápchy dýchacích ciest, vyhýbanie sa alkoholu a sedatívam. Okrem zubných zariadení, ktoré premiestňujú mäkké tkanivá v ústach a bránia tým ich rozvibrovaniu sa ešte voľne predávajú rôzne pásky a spreje, neexistujú však žiadne vedecké dôkazy o funkčnosti týchto dvoch prostriedkov.